SkyPaid
Raport miesięczny

Raport zakłóceń lotów w Europie: październik 2026

Od początku miesiąca · 1–11 października 2026

W dniach 1–11 października 2026 wskaźnik zakłóceń na 51 śledzonych przez nas europejskich lotniskach wyniósł 1,50%: tyle spośród 111 676 odlotów zostało odwołanych lub dotarło do celu z opóźnieniem ponad trzech godzin. Dotyczyło to 1680 lotów, z czego 1117 odwołano. Najwyższy wskaźnik zakłóceń wśród linii z co najmniej 400 odlotami miała linia Vueling (8,07%). Spośród największych przewoźników najbardziej niezawodna była linia Ryanair (0,68%). Najwięcej zakłóceń odnotowało lotnisko Barcelona (BCN): 7,70%.

odlotów z zakłóceniami
1,50%
loty odwołane lub opóźnione o 3+ godz.
1680
odwołania
1117
przyloty opóźnione o 3+ godziny
563
odloty śledzone na 51 lotniskach
111 676
należne odszkodowanie EU 261, jeden pasażer na lot
168 550 €
średnie opóźnienie przylotu lotów opóźnionych o 3+ godz.
4 h 31 min
linii w rankingu
35

Dzień po dniu

Kiedy dochodziło do zakłóceń

Odloty z monitorowanych lotnisk, które odwołano lub które dotarły do celu z opóźnieniem co najmniej trzech godzin, według planowanej daty odlotu (UTC).

Zakłócone odloty dziennie
  • Odwołane
  • Opóźnione 3+ godz.
1 października 202611 października 2026

Najgorszy dzień: 3 października 2026 (odwołania: 226; loty opóźnione o 3+ godziny: 85).

Największe linie

Jak wypadli najwięksi przewoźnicy: październik 2026

Linie z co najmniej 5000 śledzonymi odlotami, od najbardziej zakłóconych.

Wskaźnik zakłóceń największych linii, październik 2026
#Linia lotniczaOdlotyOdwołaneOpóźnione 3+ godz.Wskaźnik zakłóceń
1Wizz Air8489611102,01%
2easyJet9947119391,59%
3Air France507345191,26%
4SAS51863780,87%
5Ryanair20 32645930,68%

Ranking linii

Wszystkie linie według wskaźnika zakłóceń

Zestawienie 35 linii z co najmniej 400 śledzonymi odlotami. Wskaźnik to odsetek ich odlotów, które odwołano lub które przyleciały z opóźnieniem 3+ godzin.

Ranking zakłóceń linii lotniczych, październik 2026
#Linia lotniczaOdlotyOdwołaneOpóźnione 3+ godz.Wskaźnik zakłóceń
1Vueling3905255608,07%
2KLM11937156,37%
3Brussels Airlines16408014,94%
4British Airways192152213,80%
5Wizz Air8489611102,01%
6Iberia420656141,66%
7easyJet9947119391,59%
8SWISS9091211,43%
9Eurowings10551051,42%
10Delta Air Lines508521,38%
11ITA Airways21242181,37%
12Air France507345191,26%
13SAS51863780,87%
14Aer Lingus612410,82%
15TAP Air Portugal23721360,80%
16Austrian Airlines27801920,76%
17Transavia28081640,71%
18Royal Air Maroc424210,71%
19Ryanair20 32645930,68%
20Lufthansa1819930,66%
21Norwegian37381770,64%
22Emirates523030,57%
23Air Europa1446260,55%
24Finnair592210,51%
25American Airlines433200,46%
26Turkish Airlines1188320,42%
27Volotea563020,36%
28Aegean Airlines2173520,32%
29LOT Polish Airlines2719710,29%
30SKY express1080300,28%
31Qatar Airways429010,23%
32Pegasus668010,15%
33Jet22198030,14%
34TUI Airways1010000,00%
35TAROM473000,00%

Ranking lotnisk

Lotniska z największymi i najmniejszymi zakłóceniami

Monitorowane lotniska z co najmniej 300 odlotami. Dane obejmują wyłącznie loty odlatujące.

Ranking zakłóceń lotnisk, październik 2026
#LotniskoOdlotyOdwołaneOpóźnione 3+ godz.Wskaźnik zakłóceń
1BCN Barcelona El Prat59243391177,70%
2BRU Brussels28338163,07%
3NCE Nice Côte d’Azur200235112,30%
4FCO Rome Fiumicino554862602,20%
5MXP Milan Malpensa345237342,06%
6OTP Bucharest Otopeni17772781,97%
7VCE Venice Marco Polo152814111,64%
8SKP Skopje398331,51%
9LCA Larnaca13357131,50%
10ORY Paris Orly330437121,48%
11PSA Pisa Galileo Galilei684551,46%
12CDG Paris Charles de Gaulle721068351,43%
13CLJ Cluj-Napoca369501,36%
14BLQ Bologna1260981,35%
15ATH Athens459037211,26%
16NAP Naples16361461,22%
17BSL Basel Mulhouse EuroAirport12031221,16%
18BUD Budapest21881691,14%
19LGW London Gatwick439229201,12%
20ARN Stockholm Arlanda31653231,11%
21ALC Alicante236714121,10%
22LIS Lisbon356326131,09%
23VLC Valencia14084111,07%
24AGP Málaga31462571,02%
25MAD Madrid Barajas685538280,96%
26VIE Vienna377823130,95%
27MAN Manchester334414170,93%
28LTN London Luton1908980,89%
29CPH Copenhagen44983270,87%
30BHX Birmingham15771030,82%
31BRI Bari977350,82%
32CTA Catania Fontanarossa1416380,78%
33LBA Leeds Bradford599130,67%
34OSL Oslo Gardermoen35491650,59%
35BGY Milan Bergamo1714450,53%
36TIA Tirana1397340,50%
37WMI Warsaw Modlin401110,50%
38WRO Wrocław646120,46%
39BTS Bratislava447020,45%
40WAW Warsaw Chopin3202860,44%
41KRK Kraków1517510,40%
42KTW Katowice777030,39%
43STN London Stansted3045280,33%
44MLA Malta1233040,32%
45CRL Brussels South Charleroi1075210,28%
46CIA Rome Ciampino385100,26%
47RMO Chișinău812020,25%
48POZ Poznań Ławica435100,23%
49LPL Liverpool John Lennon703100,14%

Ranking krajów

Wskaźnik zakłóceń według krajów

Łączne odloty ze wszystkich monitorowanych lotnisk w danym kraju. W krajach z mniejszą liczbą monitorowanych lotnisk próba jest mniejsza.

Ranking zakłóceń według krajów, październik 2026
#KrajOdlotyOdwołaneOpóźnione 3+ godz.Wskaźnik zakłóceń
1Hiszpania (5 lotnisk)19 7004201753,02%
2Belgia (2 lotniska)39088372,30%
3Rumunia (3 lotniska)21793381,88%
4Włochy (10 lotnisk)18 6001521421,58%
5Francja (4 lotniska)13 719152601,55%
6Macedonia Północna (1 lotnisko)398331,51%
7Cypr (1 lotnisko)13357131,50%
8Grecja (1 lotnisko)459037211,26%
9Węgry (1 lotnisko)21881691,14%
10Szwecja (1 lotnisko)31653231,11%
11Portugalia (1 lotnisko)356326131,09%
12Austria (1 lotnisko)377823130,95%
13Dania (1 lotnisko)44983270,87%
14Wielka Brytania (7 lotnisk)15 56866590,80%
15Norwegia (1 lotnisko)35491650,59%
16Albania (1 lotnisko)1397340,50%
17Słowacja (1 lotnisko)447020,45%
18Polska (6 lotnisk)697816130,42%
19Malta (1 lotnisko)1233040,32%
20Mołdawia (1 lotnisko)812020,25%

Trasy

Trasy z największą liczbą zakłóconych lotów

  1. 1BCN → PMI Barcelona – Palma21
  2. 2MXP → BCN Milan – Barcelona21
  3. 3FCO → BCN Rome – Barcelona19
  4. 4ATH → MLO Athens – Milos17
  5. 5BCN → FCO Barcelona – Rome17
  6. 6BCN → LHR Barcelona – London17
  7. 7BCN → CDG Barcelona – Paris16
  8. 8BCN → MXP Barcelona – Milan16
  9. 9CDG → BCN Paris – Barcelona16
  10. 10BCN → MAD Barcelona – Madrid15

Twój lot zaplanowany na październik 2026 był odwołany lub opóźniony?

Sprawdź w dwie minuty, czy linia jest Ci winna nawet €600. Bez wygranej, bez opłaty.

Metodologia

Jak powstają te dane

Przez cały dzień sprawdzamy publiczne tablice odlotów i przylotów na 51 europejskich lotniskach. Odlot liczymy, gdy tablica pokaże status: w realizacji, odleciał, wylądował lub odwołany. Loty oznaczone wyłącznie jako planowe pomijamy.

Lot uznajemy za zakłócony, jeśli został odwołany lub dotarł do celu z opóźnieniem co najmniej trzech godzin — to progi z rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Opóźnienie mierzymy przy przylocie, a nie przy odlocie. Nie liczymy spóźnionych lotów, których godziny przylotu nie udało się potwierdzić, więc wskaźniki są ostrożne.

Linie grupujemy według marki, więc spółki zależne latające pod jedną nazwą (np. Wizz Air UK i Wizz Air Malta) liczą się razem. Pomijamy przewoźników cargo i lotnictwo biznesowe. Dni liczymy w UTC, a ostatni dzień wstrzymujemy, dopóki dane jego lotów się nie ustabilizują.

Kwota odszkodowania to ustawowa stawka EU 261 dla odległości każdego lotu, liczona tylko dla jednego pasażera i przy założeniu braku nadzwyczajnych okoliczności. Pokazuje skalę, a nie prognozuje wypłat.

Wykorzystaj te dane

Cytuj lub pobierz

Możesz swobodnie publikować te dane z podaniem źródła na licencji CC BY 4.0. Prosimy o link do tej strony.

SkyPaid, "Raport zakłóceń lotów w Europie: październik 2026", https://www.skypaid.eu/flight-disruptions/report/2026-10
Dane linii, lotnisk, dzienne i dla tras (CSV)

FAQ

Pytania o ten raport

Ile zakłóconych lotów odnotowano w Europie za październik 2026?
W dniach 1–11 października 2026 liczba odlotów odwołanych lub zakończonych przylotem z opóźnieniem ponad trzech godzin wyniosła 1680 spośród 111 676 śledzonych na 51 europejskich lotniskach (1,50%). W tym odwołania: 1117, opóźnienia o co najmniej trzy godziny: 563.
Która linia lotnicza odnotowała najwięcej zakłóceń za październik 2026?
Pod względem odsetka – linia Vueling: 8,07% z 3905 śledzonych odlotów zostało odwołanych lub opóźnionych o 3+ godziny. Pomijamy linie z mniej niż 400 odlotami, bo jeden zły dzień zdominowałby ich wynik.
Które europejskie lotnisko odnotowało najwięcej zakłóceń za październik 2026?
Barcelona El Prat (BCN): 7,70% z 5924 odlotów zostało odwołanych lub dotarło do celu z opóźnieniem co najmniej 3 godzin.
Czy mogę dostać odszkodowanie za zakłócony lot?
Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 pasażerom lotu odwołanego w krótkim terminie lub opóźnionego na przylocie o co najmniej trzy godziny może przysługiwać €250, €400 lub €600 na pasażera, zależnie od odległości — chyba że linia udowodni nadzwyczajne okoliczności, takie jak ekstremalna pogoda czy ograniczenia kontroli ruchu lotniczego. W zależności od kraju roszczenia można zgłaszać nawet kilka lat wstecz.